Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Materská škola, Dukelská 977, Považská Bystrica

Akcie

 

Školský rok 2018/2019

 

 

 

Exkurzia

Na záver školského roku sme si s rupsakmi na chrbáte vyrazili za poznaním i oddychom do rodinnej usadlosti Vládske pri Prečíne. Deti sa dozvedeli veľa nových informácií o prírode, mohli pozorovať zvieratká v ich prirodzenom prostredí a zasúťažili si v prelievaní dažďovej vody, v prenášaní "vtáčich vajíčok" do hniezda a v chytaní "červíkov" pre mladých vtáčikov. Pre deti to bol nezabudnuteľný zážitok

 

Olympiáda Hviezdičiek

V utorok 4. júna sa v areáli 3. ZŠ konala Olympiáda Hviezdičiek - predškolákov materských škôl z mesta a okolitých dedín. Na úvod si všetky deti slávnostne nastúpili a predstavili svoju MŠ. Ako každá olympiáda aj táto začínala štátnou hymnou, vztýčením štátnej vlajky a zapálením olympijského ohňa. O program sa postarali deti zo ZUŠ STELLA.

Súťažiť sa začínalo šprintom na 30 m, kde Vilko Čelko získal zlato. Olympiáda pokračovala preskakovaním kruhov, hodom do diaľky tenisovou loptičkou, kde získal ďalšiu medailu pre našu MŠ - 3. miesto Filipko Bros. Pokračovalo sa skákaním do diaľky z miesta, Tobiasko Mičáň nám vybojoval striebro, Ninka Hurtošová bronz.. A v štafete, kde bežali 2 chlapci a 2 dievčatá sme si opäť vybojovali zlatú medailu. Za každú disciplínu sa spočítavali body a naša MŠ celkovo skončila na krásnom 2. mieste. Deti mali obrovskú radosť zo svojich športových výkonov. Odniesli si domov veľa pekných zážitkov a tiež pekné ceny.

 

Divadielko - Cesta okolo sveta

Pri príležitosti MDD sa v našej MŠ konalo pre deti dividelko Cesta okolo sveta. Hlavnou hrdinkou bola Alžbetka spolu s jej otcom, ktorá bola veľmi poctivá a dobrá žiačka. Úlohy mala vždy hotové ešte v škole, tak jej ostávalo veľa času doma na zábavu. Otec si po náročnom dni rad čítal a oddychoval. Alžbetka nevedela ako má vzbudiť na seba pozornosť, tak jemne otca podpichovala. Napokon si predsa len spomenula, že má niečo na domácu úlohu urobiť spolu s rodičmi. Otec neváhal a chcel jej s úlohou pomôcť. Domáca úloha naraz začala byť veľmi zábavná a dobrodružná. Leteli sme spolu s nimi vzducholoďou po všetkých svetadieloch a tak spoznávali ich zaujímavosti či žijúce tam zvieratká. Celou cestou nás sprevádzalo veľa veselých pesničiek.

 

Stavanie mája

Je jedna z najkrajších, najveselších a najfarebnejších tradícií na Slovensku. Škoda len, že už pred domami ich nebýva toľko…

Na Slovensku sa dodnes využíva tradícia stavania májov. Máj predstavoval mladý stromček, buď smrekový, jedľový, alebo brezový. Šuhaji ho chystali a čistili už týždeň vopred, samozrejme v tajnosti. Zvykli naň viazať farebné stužky, šatku od svojej milej. Neraz si pritom zanôtili pesničku „Sadíme my máje, čo nám dajú za ne“.

30.4. sme si aj v našej materskej škole s deťmi priblížili túto tradíciu pod vedením pani učiteliek, ktoré aj napriek nepriaznivému počasiu s deťmi máj stužkami ozdobili v triede, popritom spievali, tancovali a  potom nám ho ujo údržbár vonku osadil na správne miesto pred budovu MŠ.  Prostredníctvom takejto akcie deti poznávali a vnímali atmosféru regionálnych zvykov a tradícií.

 

Deň Zeme

Tohtoročný Deň Zeme sa v našej MŠ konal síce v obmedzených podmienkach, pretože sme nemohli využiť celú záhradu MŠ ako obvykle, no i napriek tomu sme si tento deň s deťmi pripomuli v  rôznych aktivitách. Deti čistili potôčik od odpadkov, potom si v ňom mohli zachytať rybky, triedili obrázky živočíchov podľa miesta pobytu, rozprávali sme sa o tom čo našej planéte škodí a na záver sme sa zahrali s padákom a so slniečkom podľa toho, z čoho sa slniečko teší a pred čím sa slniečko radšej rýchlo skryje...

 

Divadelné predstavanie - Chlebík

Dňa 28. 3. 2019 naše deti  videli bábkovo-divadelné predstavenie Divadla Hoki-Poki z Popradu o tom, že chlieb si zaslúži našu úctu. Hra rozprávala  o zrodení chleba a o jeho dlhej ceste na náš stôl. Priblížila deťom, že chlieb je výsledkom dlhej, namáhavej práce ľudských rúk, od zasadenia semienka až po upečenie. V predstavení, do ktorého boli priamo zapojené aj deti, sa striedalo hovorené slovo so spevom,

 

Chemický deň predškolákov v ZŠ

V ZŠ Nemocničná tak ako každý rok aj tento pripravili pre deti z MŠ v chemickej učebni deň pokusov. Deti si skúšali:   ako sa nafukuje balón v teplej a v studenej vode,  ako sa vyberajú guličky z piesku bez pomoci rúk, ako sa kreslia farebné obrazce do mlieka pomocou špajle namočej v saponáte. Zlektrizovaným pravítkom premiestňovali pinpongovú loptičku, "telefonovali" cez plastové poháriky, pískali s plastovými fľaštičkami, skúšali ako tečie voda po sklenenej paličke, pokúsili sa stláčaním vytlačiť vodu, pozorovali a vyskúšali si pokusy so sódou bikarbónov a citrodekom, prenášali farbu s ampulkami do vody a vytvárali farebné škvrny,...

 

Svetový deň mokradí

Vo februári si naši predškoláci v rámci spolupráce s CVČ pripomenuli Svetový deň mokradí. V príbehu O žabke sa dozvedeli veľa nových informácií o význame mokradí, živočíchoch v nich, porozprávali si aj o tom, ako ich chránime a na záver si zhotovili papierové žabky.

 

Karneval

„Na známosť sa všetkým dáva, mimoriadne vážna správa: jak každý rok v tomto čase, fašiangy tu máme zase“.No akéže by to boli fašiangy bez poriadnej fašiangovej zábavy? Preto sa aj deti z materskej školy rozhodli ukončiť toto najveselšie obdobie roku svojim tradičným fašiangovým karnevalom. Karnevalom sme žili celý týždeň.Pani učiteľky s deťmi zhotovovali rôzne škrabošky, šaškov, ozdoby, premenili triedu na miestnosť vyzdobenú pestrofarebnými girlandami, balónmi, ktoré u detí vzbudzovali čoraz väčšiu radosť z prichádzajúceho dňa. Otázok typu:„...koľko sa ešte musíme vyspať a bude karneval...?“, alebo„...aká budeš maska...?“ bolo nespočetné množstvo.

Až konečne prišiel deň 30. január, keď  sa  celá materská škola premenila na rozprávkovú krajinu, v ktorej sa stretli takmer všetky rozprávkové bytosti – princezničky, čarodejníci, piráti, kovboji, klauni, Batmani,  ale i zvieratká – lienka, zajačik, tiger. Triedy ožili vravou a veselou hudbou. Bola to riadna zábava. Masky súťažili, hrali sa, spievali, tancovali a hodovali. Verte, že tancovať a súťažiť v maskách nebolo vôbec jednoduché. A keďže každé jedno dieťa bolo jedinečné a úžasné, preto i každé zvíťazilo. Bol to vydarený a veselý karneval. Vďaka patrí všetkým rodičom, ktorí sa pričinili o vytvorenie príjemnej fašiangovej atmosféry našim deťom.

 

 

Vianočné besiedky

Predvianočné obdobie je už tradične spojené s vianočnými besiedkami, kde deti ukážu svojim blízkym, čo sa naučili. Počas uplynulých dní nebolo tomu inak ani v našej materskej škole. Detičky si spoločne s pani učiteľkami pripravili pre rodičov či starých rodičov darček v podobe krásneho programu. Spoločne zaspievali i zatancovali a rodičia ich odmenili potleskom. Deťom na záver žiarili očká od radosti a vďaky, že spoločne s rodičmi mohli stráviť príjemné popoludnie v ich materskej škole.

 

Predvianočná dielnička

Tentoraz  neboli predškoláci v CVČ, ale pani Katka z CVČ prišla k nim do triedy. Pochválila deťom stromček a povedala, že si každý jeden vyrobí. Najprv rozdala deťom rôzne zimné výtvory a deti hovorili, čo to je (snehuliak, čert, anjel,...) a z čoho (papier. rolka, desiat. sáčok, mafin. košík,...). Na hudbu sa zahrali s týmito výtvormi. Pri stoloch si deti z oboch strán ozdobili stromček, vyfarbili podstavec a krásne zakrivené stromčeky vzali domov.

 

Návšteva detí zo ZŠ

Pred Vianocami našich predškolákov prišli navštíviť prváci zo ZŠ. Pozreli si našu Vianočnú besiedku, zahrali sa s deťmi a na záver sme si navzájom popriali pekné sviatky a veľa darčekov. Prváci si od nás niesli ozdobené vianočné stromčeky a sladký keksík.

 

Mikuláš

Chodí z dverí do dverí, všetkým vrece otvorí.
Sype vločky na čiapočky, dáva dary do čižmičky.
Raz v roku je iba náš, štedrý dedko MIKULÁŠ!

Deň 6. decembera sa v Materskej škole  Maťka a Kubka  niesol v atmosfére rozžiarených detských očí, plných očakávania a radosti. Navštívil nás Mikuláš aj so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom. Deti sa na tento deň veľmi tešili. Naučili sa pekné piesne i básne. Mikulášovi sa medzi deťmi páčilo. Za pekné privítanie, piesne, básne, veršíky a tančeky odmenil deti sladkým balíčkom.

Pred odchodom mu deti sľúbili, že budú celý rok dobré, budú poslúchať svojich rodičov a pani učiteľky, len aby sa k nim o rok opäť vrátil.

 

Predškoláci v ZŠ

vo štvrtok 15. 11. nakukli naši predškoláci do tajov školského života v ZŠ Nemocničná. Prváci im uám ukázali, aké už poznajú písmená a čísla, rozcvičku pred písaním aj pieseň o škole. Naši predškoláci si vyskúšali písanie na školskú tabuľu, ukázali ako vedia čísla a zaspievali pesničky.

 

Výchovný koncert

Predškoláci sa spolu so svojimi pani učiteľkami začiatkom novembra zúčastnili výchovného koncertu v ZUŠ o putovaní Osmijanka a Osmidunče po rôznych krajinách, ktorý nacvičili deti spolu s učiteľmi  z rôznych MŠ. Počas koncertu deti počuli rôzne hudobné nástroje a aj si zaspievali a zahrali na tele.

 

Deň stromov v CVČ

V piatok 19. októbra navštívili naši predškoláci CVČ pri príležitosti Stredoeurópskeho Dňa stromov. Určovali zvieratá, ktoré žijú v korune a pod stromom. zahrali sa na stromy - rástli zo semianka, po veľkú jabloň, nakoniec ich už staré víchrica zhodila. Na záver si z papierových  roliek vyrobili strom.

 

Dopraváčik

18. október bol v našej MŠ výnimočným, bol to Deň s Dopraváčikom. Pod vedením mestskej polície sa deti učili pravidlá cestnej premávky, ktoré si neskôr  prakticky pri jazde na bicykli či odrážadle na našom dopravnom ihrisku pred budovou MŠ vyskúšali. Potom si všetky deti mohli svoje vedomosti overiť aj na ostatných stanovištiach v školskej záhrade. Určovali podľa zvuku, komu patrí siréna, skladali semafor z lego kociek, zahrali sa dopravné pexeso,určovali, čo potrebuje správny cyklista a s krúžkami v ruke sa premenili na "naozajstných motoristov" , chodili a behali s vyhýbaním okolo kužeľov. Akcie sa v rámci spolupráce našej MŠ so Špeciálnou ZŠ, zúčastnili aj deti zo Špeciálnej ZŠ so svijimi pani učiteľkami. Za odmenu dostalo každé dieťa reflexný pásik, omaľovanku a cukríky.

 

Drotárska výstava

V piatok 5. októbra sa naši predškoláci zúčastnili drotárskej výstavy na MsÚ.  Deti si pozreli umelecké výrobky z drôtu, ktoré vyrobil Milan Jankovič. Potom si s jeho pomocou vyrobili drôtené srdiečka z troch druhov drôtu

 

Športový deň

4. október sa v našej MŠ niesol v znamení športu. Komunálna poisťovňa pripravila pre deti Deň sociálnych aktivít - športové dopoludnie. Súťažilo sa na šiestich stanovištiach, deti vo vode chytali rybičky, skákali vo vreciach, hádzali loptou do basketbalového koša, malými loptičkami sa snažili hádzať do vedra, behali cez prekážky a pantomímou napodobňovali zvieratká. Všetky deti sa snažili v súťažiach čo najlepšie uspieť, za odmenu na záver získal každý "zlatú" medailu a sladký balíček. Našej materskej škole komunálna poisťovňa venovala športové náradie a 300 eur na nové stromčeky do školskej záhrady, ktoré nám zamestnanci poisťovne v popoludňajších hodinách vysadili. Dúfame, že nám všetky stromčeky vyrastú a budú nám o pár rôčkov poskytovať tieň v horúcich letných dňoch. Komunálnej poisťovni ĎAKUJEME.

 

Dopravné ihrisko

Pekné slnečné jesenné dopoludnie využili deti zo 4. triedy na návštevu dopravného ihriska, kde sa učili základy bicyklovania, spoznávali dopravné značky, svetelné znamenia na semafore a veľký dôraz museli klásť na pravidlá cestnej premávky - jazdu po pravej strane a daj prednosť v jazde.

 

Európsky deň jazykov

Dňa 27. septembra sa naši predškoláci zúčastnili na 1.ZŠ Európskeho dňa jazykov. Pod vedením pani učiteľky Mgr. Tkáčikovej a jej pomocníkov, žiakov zo siedmej triedy, sa deti naučili spievať pesničky: One, two, three... a Head and shoulders. Na záver si vypracovali pracovný list a za odmenu dostali milé darčeky.

 

Šarkaniáda

Fijú, fijú, fijú, silný vietor fúka... Ale kdeže! V športovom areáli našej MŠ zavládlo bezvetrie, 20. september bol krásny, slnečný deň. Deti z našej MŠ to však netešilo. Pýtate sa, prečo? Nuž, púšťať šarkany, keď vetrík  spí alebo sa venuje inej tvorivej činnosti je poriadna odvaha. Neostávalo nám nič iné, len zobrať nohy na plecia, šarkany do rúk a utekááááááť. Podarilo sa. Rýchle nohy, odhodlanie a túžba vidieť  farebné lietajúce šarkany tancovať vysoko v povetrí prekonali všetky očakávania.

 

Školský rok 2017/2018

 

Petro-pavlovské slávnosti

Dňa 28.06. 2018 deti so speváckeho krúžku "Hlások" a naši predškoláci zo štvrtej triedy vystúpili na Petropavlovských slávnostiach. Deti zo speváckeho krúžku zaspievali dve obľúbené piesne "Banánová šupka" a "Išla sova na tanec". Predškoláci sa predstavili spevácko-tanečným program na folklorny námet pod názvom "Slnce, slnce". Deti za ich skvelý výkon potešili organizátori sladkou maškrtou

 

Divadielko - Žabí kráľ

Pomaly sa nám škoslký rok blíži ku koncu a pri tejto príležitosti sme pre deti pripravili ešte jedno veľmi pekné divadelné predstavenie Žabí kráľ. 

Známa rozprávka zo zbierky bratov Grimmovcov nenechala deti len tak sedieť na stoličkách, ale počas predstavenia čarovali, spievali či tancovali, a odvážne princezné z hľadiska dostali šancu bozkom vyslobodiť zakliateho kráľa. Klasický rozprávkový odkaz predstavenia bol doplnený prvkami súčasných tém (zdravá vživa, závislosť na mobilných telefónoch), ale hlavne poukazoval na jedno pravidlo: „Ak niečo sľúbiš, musíš to aj dodržať!"

 

Dni mesta

Deti z materskej školy Dukelskej sa dňa 15.06. 2018 v doobedňajších hodinách predstavili na pódiu pred Mestským Úradom folklórnym pásmom "Lúčne hry". Tancovali a spievali v krásnych krojoch, v ktorých sa cítili netradične. Za svoj výkon dostali sladkú odmenu a diplom. Pani učiteľka Martuška, ktorá bola autorkou hudobného pásma bola na svojich štvrtákov právom veľmi pyšná

 

Divadielko - Alibaba

Pri príležitosti Dňa detí sa vo štvrtok 31. mája v našej MŠ konalo divadelné predstavenie pre deti s názvom AliBaba. Divadelná adaptácia ľudovej rozprávky “Hopsa, horsa, zem otvor sa!” v netradičnom spracovaní na slovesnký spôsob. Deti sa dozvedeli ako je možné zvíťaziť nad zbojníkmi a  že rozum a šikovnosť je viac ako sila.

 

50. výročie MŠ

Prvý krát sa brány našej materskej školy otvorili 22. 04. 1968. Od tohto dňa uplynulo už krásnych 50 rokov, ktoré sme oslávili Slávnostnou akadémiou v Kine Mier. Na príprave programu sa podieľali deti MŠ spolu s učiteľkami. Najmladšie deti z I. triedy sa predstavili so scénickým tancom Veselá lúka, deti z II. triedy nám zahrali rozprávku O kozliatkach, tretiačikovia pre nás nádherne zatancovali a najstaršie deti zo IV. triedy vystúpili s ľudovým tancom. Výsledok bol vynikajúci, rodičia so zatajeným dychom sledovali svoje ratolesti. Materskú školu čakajú ďalšie roky práce a všetci jej želáme, aby naďalej dosahovala také dobré výsledky, ako to dokázala za tieto roky.

 

DOD u hasičov

v máji sa naši predškoláci zúčastnili DOD u hasičov. Návšteva vo všetkých deťoch zanechala veľký dojem. Ujovia hasiči čakali deti v uniformách. Poukazovali im všetko, čo patrí k ich práci. Ukázali im, aké nástroje a náradie používajú, akú majú výstroj. Vyskúšali si prilby, stáčali hadice, dovolili im prezrieť si autá z vnútra, posilovňu a pod. Zážitkovým učením deti spoznali dôležitú prácu hasičov, nebezpečenstvo ohňa a ochranu pred požiarom.  Hasiči sa s deťmi rozlúčili zvukmi sirény a blikajúcimi svetlami.

 

Malí plavčíci

Naši tretiačikovai a štvrtáčikovia  počas celého týždňa navštevovali krtyú plaváreň, kde sa
zúčastnili predplaveckej prípravy. Deti sa snažili prekonať strach z
vody. Počas celého týždňa sa osmelovali a ponárali sa, učili sa
vydychovať pod vodou, skočiť do bazéna a množstvo iných zaujímavých
vecí spojených s plaveckými zručnosťami. Za odmenu dostal každý mokré vysvedčenie.

 

Stavanie mája

Posledný aprílový deň sme si zvyk stavania Májov pripomenuli aj my v našej MŠ. Za spoločného spevu piesní  dievčatá zdobili vrcholce Mája farebnými stuhami a chlapci ho pomáhali s ujom údržbárom postaviť. Všetci sme si dobre zatancovali, zaspievali a zahrali sa hudobno - pohybové hry za sprievodu pesničiek. 
Týmto spôsobom sa snažíme tieto zvyky a tradície deťom v MŠ sprístupňovať, približovať, aby neupadli do zabudnutia. Snažíme sa, aby bolo stále medzi nami to kultúrne dedičstvo prítomné a aby sa z generácie na generáciu udržiavalo. 
Veselý farebný Máj pri vstupe do budovy MŠ bude vítať i odprevádzať naše deti.

 

Divadielko - Hrnček var!

Dňa 19. apríla sa uskutočnilo pre deti divadelné predstavenie divadla Babadlo s názvom Hrnček var! Predlohou k tejto bábkovej komédii pre najmenších boli rôzne spracovania tejto ľudovej rozprávky. Vystupovali v nej postavy tradičné, ktoré sa v tejto rozprávke objavujú  a to je babička s vnučkou, ale aj netradičná postava – bažant – ktorý spĺňal rolu domáceho miláčika vnučky a stal sa svojím konaním druhou hlavnou postavou tohoto príbehu. Dej sa odohrával  u babičky doma a v lese.  Zaujímavé riešenie scénografie, ktoré bolo kombináciou maňušky, manekýna s hlavou živého herca a čarovnej tieňohry vtiahlo malého diváka do deja so zatajeným dychom.

 

Deň Zeme so spoločnosťou Megawaste

Tak ako každý rok, aj tento sme si spolu s deťmi pripomenuli deň, keď má naša Zem sviatok. Pani učiteľka Červená pripravila aktivity na školskom dvore, ktorých cieľom  bolo vyčistiť znečistený potôčik, zaradiť správne obrázky podľa toho, či patria alebo nepatria do lesa... Prednášku o triedení odpadu prišli deťom urobiť tí najkompetentnejší, zamestnanci zo spoločnosti Megawaste, ktorí pripravili pre deti aj obrovské prekvapenie. Každé dieťa si vyskúšalo aké je to byť smetiarom v naozajstnom smetiarskom aute. Keďže v týchto dňoch naša MŠ oslavuje okrúhle 50. narodeniny, na záver deti z vrchnáčikov od plastových fliaš ozdobili betón pred budovou MŠ nápisom MŠ Dukelská 1968-2018 a pridali aj symboly našej Zeme, dúhu a slniečko.

 

Divadielko - Na Zemi dobre mi

Dňa 11. 4. 2018 sa v našej MŠ konalo enviro-friendly bábkové divadelné predstavenie s tak trošku sci-fi scenárom  Na Zemi dobre mi. Vesmírna loď z ďalekej planéty mala problém, havarovala priamo do lesa...No, do lesa...Na skládku medzi stromami, kde kedysi les býval....

 

CVČ - svetový deň tučniakov

Deti sa oboznámili so životom tučniakov, kde žijú, v akých prírodných podmienkach.Vyskúšali si ako sa mama a otec spolu starajú o vajíčko, ako si ho chránia (s loptou medzi nohami). V závere si vyrobili tučniaka z rolky toaletného papiera.

 

Zábavno chemické pokusy

Tak ako každý rok, ani tento nebol výnimkou a Základná škola Nemocničná zorganizovala pre deti MŠ "Chemický deň". Deti pozorovali a skúmali rôzne pokusy s vodou, s magnetmi a so vzduchom.

 

Návšteva knižnice

Naši predškoláci pri príležitosti marec - mesiac knihy navštívili knižnicu, teta knihovníčka im predstavila rôzne knihy a spoločne sa rozprávali o tom, ako sa ku knihám správame.

 

Divadielko - Kráľ drozdia brada

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden kráľ a ten mal dcéru, teda princeznú. Bývali spolu vo veľkom zámku. Zo zámockej veže bol výhľad na velikánske hory, za nimi sa rozprestierali šíre polia a strašne veľa vody. V hore rozváňalo čerstvé drevo. Keď drevorubači zavolali „hohohó“ , sedliaci im odpovedali „ ohohó“ a zavše sa pridali aj rybári „ johohó“.
Tak to bolo v tejto krajine. Veľmi prívetivo, veľmi vľúdne, ako v rozprávke. A taký bol aj kráľ, veľmi prívetivý a veľmi vľúdny. Ale princezná bola celkom iná.....

Predstavenie sa u nás v MŠ konalo dňa 14. 3. 2018, nabádalo deti zapojiť sa do akcií odohrávajúcich sa na javisku, vťahovalo ich do deja. Deti boli nenásilnou formou motivované k spolupráci s hercom a zúčastňovali sa na rozhodovaní v dejovej línii rozprávky

 

Karneval

Vo Fašiangovom období sme mali veselo aj v materskej škole. Deti a ich pani učiteľky prezlečené za najrozličnejšie masky sa dňa 24. 1. 2018 veselili na „školkarskom“  karnevale. Pozrieť ich prišli aj kamaráti z rozprávky, rybičky Dory a Nemo. Ich kostýmy nám zapožičala mamička M. Fapša z 1.triedy za čo jej veľmi pekne ďakujeme.

 

Divadielko - Detektív Očko

Dňa 16.1.2018 nás navštívilo divadielko s príbehom „Detektív Očko“. Deti sa v rozprávočke zoznámili s veveričkou Kamilou, zajacom Ferkom, medveďom Bonifácom, jeleňom Bohumilom, líškou Filoménou, sysľom Ferom a horárom a detektívom Očkom. Príbeh sa odohrával v lese, kde si zvieratká nažívali svorne a šťastne, až kým jedného dňa nezačali naraz miznúť veci. Zvieratká napísali list detektívovi Očkovi, aby im prišiel pomôcť nájsť zlodeja. Spoločne s deťmi detektív Očko tento prípad vyriešil.

 

Divadielko - Čert slúži

Dňa 19. decembra nás navštívilo Divadlo na hojdačke, ktoré pre naše deti  zahralo pôvodnú rozprávku na motívy Pavla Dobšinského Čert Slúži. Jeho  Prostonárodné povesti patria k najobsiahlejším zbierkam ľudových rozprávok na svete, čo utvára a formuje nás a našu kultúru už od útleho veku. Rozprávka bola o nezbednom čertovi, ktorý chudobnému drevorubačovi ukradne posledný kúsok jedla. Lucifer ho za to zo škodoradosti pošle na celý rok tomu človeku slúžiť. Môže sa zdať že peklo môže byť aj spravodlivé?

 

Šarkaniáda

Čaro jesene dokážu oceniť najmä deti váľajúce sa v kope lístia, alebo stačí len pohľad na lietajúceho šarkana, ktorý brázdi oblohe, unášaného ujom vetrom k výšinám. A takýchto šarkanov sme mohli vidieť aj na akcii, ktorej sa zúčastnili všetky deti z našej MŠ.

Dňa 19. 10. 2017 sa spolu vybrali na šk. dvor  púšťať svojich šarkanov. Počasie bolo krásne, slniečko svietilo, vetrík príjemne pofukoval. Každé dieťa sa vyšantilo so svojím šarkanom, ktorí boli rôznych tvarov a farieb. Okrem toho sa deti zapojili aj do jesenných tvorivých aktivít.

Európsky deň jazykov

Európsky deň jazykov, kotrý sa konal dňa 29.09. 2017 na ZŠ Nemocničnej, bol pre našich predškolákov prvou príležitosťou spoznať a  navštíviť  základnú školu. V interaktívnej triede si deti cibrili pozornosť a sústredenosť na cvičeniach v angličtine. Hľadali farby, ktoré spájali do pexesa. Ďalej pozorne počúvali rozprávku o korytnačke, ktorá sa po prvýkrát vybrala do školy, kde spoznala nových kamarátov a naučila sa písať a čítať. Na záver spoznávali zvieratká, farby, čísla a porozprávali niečo o sebe.

Na dopravnom ihrisku

S deťmii tretej a štvrtej triedy sme si vyskúšali aké je to byť účastníkom cestnej premávky. V rámci tejto exkurzie sme u nich rozvíjali schopnosť zachovávať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke a pripravovať sa na samostatný pohyb v cestnej premávke atď. Deti sa zahrali na cyklistov pričom sa museli riadiť semaforom, dodržiavať pravidlo vidieť a byť videný, pri jazde na kolobežkách a bicykloch dbať na svoju bezpečnosť, ale aj bezpečnosť iných detí.

_______________________________________________________________________________

Školský rok 2016/2017

 

Exkurzia Vládske

Dňa 15. a 22. júna sme spoznali ľudí, ktorí rozumejú prírode, zvieratám a lesu. So svojimi zvieracími kamarátmi dokázali neuveriteľné veci, ktoré sme sledovali so zatajeným dychom. Tamojšia zvieracia rodina zahŕňa krásne vystúpenie s dravcami,  koňmi, poníkom a psíkom. Deti sa zoznámili s chovom koní, spoznali malé hospodárske zvieratá, ktoré mohli nakŕmiť či pohladiť. Dozvedeli sa veľa zaujímavého o sokoliarstve a naživo videli viacero druhov dravcov a sov. V rámci lesnej pedagogiky si vyskúšali zážitkové učenie, dozvedeli sa o význame lesov a ochrane prírody.

Záchranári

Prekvapením, ktoré na nás čakalo 22.júna v školskej záhrade boli záchranári. Hravou formou priblížili deťom svoju a prácu jej dôležitosť, poučili nás ako si chrániť svoje zdravie. Ako správne dávať prvú pomoc sme si vyskúšali na medvedíkoch.

Deň rodiny

14. jún bol v našej materskej škole už tradične venovaný rodine. Škôlkarské rodiny sa zišli v záhrade materskej školy, kde si s radosťou pozreli vystúpenie svojich detí. Následne sa všetky rodiny vystriedali v rozprávkových súťažiach Troch prasiatok, Psíčka a mačičky, Medovníkového domčeka.  Okrem toho sa deti mohli vyšantiť na novej prekážkovej, vo fúrikových pretekoch, pri hádzaní loptičiek...Ako sme sa dobre bavili si môžete pozrieť v našej fotogalérii. 

 

Olympiáda

Dňa 13. júna sa 5 detí zo IV. triedy zúčastnilo OLYMPIÁDY DETÍ SLOVENSKA. S radosťou si zasúťažili v nasledovných kategóriách: šprint na 30 metrov; preskakovanie olympijských kruhov; hod tenisovou loptičkou; skok do diaľky z miesta; štafeta na 4x20 metrov. V súťaži družstiev získali krásne tretie miesto.                                                                                                                                                                 GRATULUJEME

 

Nočná škôlka

Inokedy tiché priestory našej materskej školy  ožili aj v noci. Tretiačikovia a štvrtáčikovia prišli ráno s batohmi plnými dobrôt a výbavy do každého počasia. Čakal ich dlhý deň plný prekvapení. Nechýbal výlet do lesa, kde sa deti pohybovali medzi rôznymi prírodnými prekážkami, hrali sa na mravčie putovanie. Na lúke, po občerstvení a oddychu si zmerali sily v lúčnej olympiáde a šiškovej zábave. Podvečer v škôlke tvorili, spievali a tancovali. Po zotmení už prišla jedna z najočakávanejších chvíľ, hľadanie pokladu v školskej záhrade a to len za svetielok bateriek. Veselá atmosféra bola aj počas pyžamovej párty. No a po netradičnom večerníčku si škôlkari plní dojmov a zážitkov líhali do svojich postielok.

 

MDD - polícia v MŠ

Medzinárodný deň detí sme i tento rok strávili veľmi príjemne a zaujímavo – v spoločnosti mestských policajtov. Páni policajti so sebou priviedli vycvičených psíkov. So zatajeným dychom sme sledovali triky ako plazenie sa cez tunel, štekanie a útok na povel. Pánom policajtom sme sa odmenili silným potleskom. Na záver sme sa odfotografovali aj s novým kamarátom - vlčiakom Argom.

 

Divadelné predstavenie Palculienka

Do našej materskej školy zavítalo dňa 31.05. divadlo Babadlo z Prešova s krásnym predstavením rozprávky o Palculienke. Čo sa stalo, keď pani krajčírka Filoména odišla od svojho šijacieho stroja? Malá nedošitá bábika ožila a objavila čarovný svet nitiek, gombíkov a korálok. Našla si domov v malom šuplíčku šijacieho stoja, keď zrazu …Tak sa začal príbeh Palculienky a jej cesty za šťastím. Čo všetko na ceste zažila? Koho stretla? Na tieto otázky Vám radi odpovedia deti, ktoré sa zapájali do predstavenia rôznymi aktivitkami.  Predstavenie sa im veľmi páčilo a ocenili ho silným potleskom.

 

Hasičská stanica - DOD

Dňa 11. 05. 2017 deti III. a IV. triedy v rámci DOD navštívili Hasičskú stanicu v Považskej Bystrici. Na prehliadku sa veľmi tešili. Páni hasiči im porozprávali o zásahoch pri dopravných nehodách, pri požiaroch a pomoci obyvateľom. Prezreli si techniku, hasičské autá, vyskúšali si prilby a hasičskú výstroj. Veľkým zážitkom bolo pre všetkých sedieť v hasičskom aute. Na záver sa s nami hasiči rozlúčili sirénami.

 

Stavanie mája 2017

Tak ako kedysi naši prastarí rodičia slávili sviatky jari, tak si aj deti z materskej školy pripomenuli a vyskúšali  stavanie mája. Deti zdobili máj pestrofarebnými stužkami spoluj s pani učiteľkami. Priblížili sme si význam týchto ľudových tradícií. Nechýbala ani veselá ľudová nôta.  Spoločne sme si zaspievali a potešili sa z krásneho mája, ktorý nám vyzdobil vchod do materskej školy.

 

Nezbedná opička Justínka

Pani učiteľky z CPPPaP v Považskej Bystrici pripravili pre našich predškolákov už tradičný intervenčný program a aktivitu “ Nezbedná opička Justína”. Zaujímavou hrou priblížili deťom nebezpečenstvá, ktoré číhajú na deti ak budú cudzím ľuďom otvárať dvere, brať od neznámych ľudí cukríky, čo ich čaká ak neuposlúchnu pokyn rodiča, p. učiteľky z triedy, ak si nedajú pozor na ceste.

 

Gym F!T 

V utorok 11.4.2017 zaplnili telocvičňu ZŠ Nemocničná naši predškoláci. Zúčastnili sa športového dopoludnia GYM F!T. Pre deti boli pripravené rôzne športové a zaujímavé činnosti. Na piatich stanoviskách plnili úlohy a odmenení boli pekným diplomom zo SGF. V ďalšej časti si precvičili jednoduché gymnastické prvky, a vyskúšali si aj florbal. Fotky si môžete pozrieť vo fotoalbume.

 

Divadelné predstavenie Emulienka

Dňa 10.04.2017 sa konalo v našej materskej škole divadelné predstavenie pod názvom ,,Emulienka", ktoré malo u detí veľký úspech. Bolo zaujímavé, vtipné, podfarbené hudobnými vstupmi, čo upútalo detskú pozornosť.

 

„Malí plavčíci“ (predplavecká príprava)
Koncom marca a začiatkom apríla sa deti 3. a 4. triedy zúčastnili predplaveckej prípravy. Celý týždeň chodili s pani učiteľkami na mestskú plaváreň v Považskej Bystrici, kde už na nich čakali tety plavčíčky. Deti sa postupne oboznamovali s vodným prostredím. Pomocou hier a cvičení si osvojili a rozvinuli na elementárnej úrovni pohybové a plavecké zručnosti a schopnosti. Posledný deň výcviku deti obdržali “mokré vysvedčenie” za odvahu a aktivity vo vode.

 

O malom nervóznom prasiatku

Do našej MŠ zavítalo divadlo Babadlo a predstavilo nám príbeh malého prasiatka žijúceho na dvorčeku, kde stretáva zvieratká, o ktorých nič nevie. Preto je nervózne, či mu niečo nespravia, nezjedia alebo nezoberú. Ak by však vedelo, čo papá zajačik, ako býva kohút a kde si zháňa potravu sliepočka, prestalo by sa báť. Ešteže je tu múdra gazdiná a gazda…

 

Karneval

Konečne prišiel ten deň, keď sa celá materská škola premenila na rozprávkovú krajinu, v ktorej sa stretli takmer všetky rozprávkové bytosti – princezničky, čarodejníci, piráti, klauni, Batman, ale i zvieratká – lienka, zajačik, včielka. Triedy ožili vravou a veselou hudbou. Bola to riadna zábava. Masky súťažili, hrali sa spievali, tancovali a hodovali. Verte, že tancovať a súťažiť v maskách nebolo vôbec jednoduché...

 

Vianočný koncert Nesieme Vám novinu

Rodina Hlbocká zavítala do našej MŠ, aby priblížila deťom Vianoce, vianočné zvyky a tradície, ale aj na zvyky, ktoré Vianociam predchádzajú. Vianočnú atmosféru nám navodili koledovaním, spievaním vianočných piesní, kolied, vinšovaním a prezentovaním vianočných zvykov. Opäť do programu zapojili aj deti, čomu sa veľmi tešili. Na záver koncertu sa ozývala celou škôlkou najkrajšia vianočná pieseň - Tichá noc.

 

Vianočná besiedka

Ešte pred vianočnými prázdninami si deti s pani učiteľkami opäť pozvali do škôlky rodičov a starých rodičov. V každej triede sa totiž konala vianočná besiedka. Deti sa na tento deň dlho a poctivo pripravovali. Pekným programom, v ktorom bolo veľa pesničiek, básničiek, tančekov, staršie deti sa predviedli i divadielkom, potešili deti svojich blízkych. Potom si všetci spolu ešte posedeli, porozprávali sa a pohrali a vo vianočnej atmosfére strávili pekné predvianočné chvíle.

 

Mikuláš

Čas sa s časom stretol a znova nás presunul do obdobia najkrajších sviatkov v roku - do obdobia adventu. A tak sme netrpezlivo s našimi deťmi v materskej škole očakávali príchod Mikuláša s jeho družinou. Samozrejme sme sa na túto udalosť poriadne pripravili, ako sa patrí na veľkých škôlkarov. Dňa 6.12.2016 sa deťom rozžiarili očká a podaktorým rozbúchali srdiečka, keď sa roztvorili dvere a v nich sa zjavil  Mikuláš s pomocníkmi,  anjelikom a  čertíkom. Prekvapenia v podobe Mikulášskych balíčkov,  ktoré spoločne priniesli v batohu nás všetkých veľmi potešili.

 

Šarkaniáda

K jeseni neodmysliteľne patrí púšťanie šarkanov. Deti si pod vedením pani učiteliek prichystali šarkanov, ktorých potom v rytme hudby prevetrali na školskom dvore. Spoločne všetky deti strávilin príjemné dopoludnie, obohatené o edukačné aktivity súvisiace s jeseňou.

 

Deň s Dopraváčikom

Dňa 26.10.2016 sa v našej MŠ slávnostne odovzdávali bezpečnostné prvky pre deti, z rúk kpt. Lieskovského  - náčelníka MsP a p. Smreka. Pod ich vedením si deti na vybudovanej cyklistickej cestičke vyskúšali ako sa bezpečne stať účastníkmi cestnej premávky. Upevnili si poznatky o záchranných dopravných prostriedkoch, dopravných značkách, čo je potrebné mať k bezpečnej jazde na bicykli.

 

Deň stromov

Aj v tomto školskom roku naša škôlka spolupracuje s CVČ. Najmä deti III. a IV. triedy navštevujú toto zariadenie pravidelne. Sú tam pre deti vždy pripravené obohacujúce aktivity. V mesiaci október boli pre deti pri príležitosti Stredoeurópskeho dňa stromov pripravené recyklačné tvorivé dielne. Fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

 

Deň otvorených dverí

Tradičnou akciou Materskej školy Maťka a Kubka bol  Deň otvorených dverí. Okrem tvorivých dielničiek s jesennou tematikou ponúkol rodičom možnosť bližšie spoznať prostredie, v ktorom vyrastajú ich deti. Fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

 

Európsky deň jazykov

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov strávili naši predškoláci dňa 28.09.2016 jazykové predpoludnie v ZŠ Nemocničná. Pre deti boli pripravené rôzne jazykové aktivity, hry a zábava. Ukázali im aj interaktívnu triedu s využitím angličtiny.

 

Predškoláci na dopravnom ihrisku

Dopravné ihrisko pri ZŠ Nemocničná je  obľúbeným miestom našich predškolákov. Venujú sa tu nie len pohybovej aktivite, ale učia sa aj bezpečnosti na ceste a základným pravidlám cestnej premávky.

 

Predstavenie dravých vtákov - ZAYFERUS

Dňa 27.9.2016 navštívila ZŠ Nemocničnú spoločnosť Zayferus, ktorá sa už viac ako 20 rokov venuje  ochrane dravých vtákov. Predstavenia sa zúčastnili aj deti z tretej a štvrtej triedy. Videli 35 druhov dravcov a dozvedeli sa veľa zaujímavostí o ich živote i ochrane.

___.


 


946714

Úvodná stránka